PL EN
PRACA POGLĄDOWA
Ankyloglosja u starszych dzieci i dorosłych – przegląd piśmiennictwa.
 
Więcej
Ukryj
1
Poradnia Chorób Przyzębia i Błon Śluzowych,, Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o., Polska
 
2
Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii, Śląski Uniwersytet Medyczny, Polska
 
3
Prywatny Gabinet Stomatologiczny STOMATOLOGIA WILCZEK, Polska
 
4
Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna NZOZ KO-MED, Polska
 
5
Prywatna Praktyka Dentystyczna Silesia Orthodontic, Polska
 
6
Medical University od Silesia, Clinic of Periodontal and Oral Mucosa Diseases, Polska
 
 
Data nadesłania: 14-08-2023
 
 
Data ostatniej rewizji: 10-09-2023
 
 
Data akceptacji: 22-09-2023
 
 
Data publikacji: 15-12-2023
 
 
Autor do korespondencji
Patrycja Łanowy   

Poradnia Chorób Przyzębia i Błon Śluzowych,, Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o., Plac Akademicki, 41-900, Bytom, Polska
 
 
Prosthodontics 2023;73(4):327-349
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wstęp:
Ankyloglosja to termin opisujący nieprawidłowe, skrócone wędzidełko języka ograniczające motorykę i wpływające negatywnie na jego funkcje. Odpowiednia ruchomość języka jest ważna w kontekście prawidłowego kształtowania mowy czy rozwoju kości twarzoczaszki. Ocena języka i jego funkcji jest naturalną, istotną częścią badania jamy ustnej. Kryteria kwalifikacji do chirurgicznej interwencji u pacjentów dorosłych z ankyloglosją są jednak niejasne, piśmiennictwo jest szczególnie ubogie w odniesieniu do starszych dzieci i młodzieży.

Cel pracy:
Celem pracy był przegląd bieżących rekomendacji w zakresie postępowania przedzabiegowego, pozabiegowego oraz kwalifikacji do zabiegu chirurgicznej korekty skróconego wędzidełka języka oraz przybliżenie praktykom zagadnień związanych z ankyloglosją u dzieci starszych oraz dorosłych.

Metody:
Publikacje z bazy Medline udostępnione w przeglądarce PubMed poddano analizie uwzględniając następujące słowa kluczowe “ankyloglossia” i/lub “ankyloglosia treatment” i/lub “lingual frenulum short”. Dla różnych kombinacji słów kluczowych uzyskano 284 wyniki wyszukiwania dla prac opublikowanych od 2015, spośród których wykluczono te, które odnosiły się do pacjentów ze skróconym wędzidełkiem w wieku noworodkowym i niemowlęcym.

Podsumowanie:
W piśmiennictwie nie ma jednoznacznego konsensusu dotyczącego leczenia chirurgicznego ankyloglosji. Zgodność środowiska naukowego ogranicza się do twierdzenia, że leczenie (w tym niechirurgiczne) powinno być wprowadzone jak najwcześniej po postawieniu diagnozy.

eISSN:2391-601X
ISSN:0033-1783
Journals System - logo
Scroll to top