PL EN
PRACA ORYGINALNA
Ocena antropometrycznych pomiarów twarzy młodych polskich mężczyzn
 
Więcej
Ukryj
1
Poradnia Protetyki Stomatologicznej, Klinika Uniwersytecka, Polska
 
2
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna, UJ CM, Kraków, Polska
 
3
Poradnia Chirurgii Stomatologicznej, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, Polska
 
 
Data nadesłania: 23-10-2019
 
 
Data ostatniej rewizji: 14-01-2020
 
 
Data akceptacji: 22-01-2020
 
 
Data publikacji: 02-03-2020
 
 
Autor do korespondencji
Monika Maślak-Bereś   

Poradnia Protetyki Stomatologicznej, Klinika Uniwersytecka, Montelupich 4, 31-155, Kraków, Polska
 
 
Prosthodontics 2020;70(1):43-50
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Studiowanie ludzkiej fizjonomii i ocena wymiarów twarzy odgrywa bardzo ważną rolę w medycynie i stomatologii zarówno w diagnozie, jak i planowaniu leczenia.

Cel pracy:
Celem pracy była analiza proporcji twarzy młodych polskich mężczyzn w odniesieniu do kobiet oraz do tzw. „złotej proporcji”.

Materiał i metody:
W badaniu poddano analizie 50 zdjęć twarzy „en face” młodych polskich mężczyzn (średnia wieku 18 lat). Zdjęcia te zostały wykonane przez tego samego fotografa za pomocą tego samego aparatu cyfrowego oraz z zachowaniem standaryzacji procedury. Następnie przy użyciu programu Adobe Photoshop wyznaczono nieparzyste i parzyste punkty antropometryczne i dokonano pomiaru odległości pomiędzy nimi zarówno w pionie jak i w poziomie. Analizie statystycznej poddano jedenaście zależności pomiędzy poszczególnymi odcinkami, w tym siedem zależności wymiarów pionowych, trzy poziomych i cztery pomiędzy pomiarami pionowymi a poziomymi. Uzyskane wyniki odniesiono do wartości „złotej proporcji” oraz do wyników przedstawionych w piśmiennictwie badań, przeprowadzonych tymi samymi metodami u młodych polskich kobiet.

Wyniki:
Średnia wartość pomiarów proporcji mierzonych pomiędzy odcinkami nasion-stomion astomion-gnation w grupie mężczyzn, w odniesieniu do tzw. „złotej proporcji” była do niej zbliżona i wyniosła 1,648. W odniesieniu do średnich pomiarów dokonanych pomiędzy odcinkami nasion-subnasale a subnasale-gnation uzyskany wynik wyniósł 0,780 i znacznie odbiegał od wartości „złotej proporcji”. Analiza statystyczna wykazała istotne różnice w 7 z 11 ocenianych średnich wartości proporcji twarzy mężczyzn w stosunku do badań przeprowadzonych wśród polskich kobiet.

Wnioski:
Wymiary i proporcje twarzy w grupie polskich mężczyzn i kobiet różnią się od siebie, jednocześnie są zbliżone do „złotej proporcji” w wymiarze pionowym.

eISSN:2391-601X
ISSN:0033-1783
Journals System - logo
Scroll to top